#022 SPÓŁDZIELNIE I KOOPERATYWY – PRL-WY RELIKT CZY WEHIKUŁ PRZYSZŁOŚCI? | NINA JÓZEFINA BĄK, COOP TECH HUB

Sezon 1
Sezon 1
#022 SPÓŁDZIELNIE I KOOPERATYWY - PRL-WY RELIKT CZY WEHIKUŁ PRZYSZŁOŚCI? | NINA JÓZEFINA BĄK, COOP TECH HUB
/

Na świecie jest 3 milionów spółdzielni i przynajmniej  12% ludzi na ziemi współpracuje w ramach spółdzielni (dane od International Cooperative Alliance).

Duża część kooperatyw funkcjonuje właśnie po to, aby adresować problemy społeczne czy środowiskowe i realizują to w zrównoważony sposób. W tym odcinku dowiesz się między innymi:

  • Dla kogo są kooperatywy i spółdzielnie?
  • Czy kooperatywa może działać dla zysku?
  • Czy są jakieś złote zasady kooperatyw? 
  • Jakie są przykłady kooperatyw na świecie, którymi warto się inspirować?
  • Jakie są bariery dla kooperatyw i spółdzielni w Polsce
  • Jaki powinien być pierwszy krok dla osoby, która myśli o spółdzielni

Ekspertka odcinka Nina Józefina Bąk

propagatorka ruchu spółdzielczego i ekonomii społecznej w Polsce. Założycielka i wieloletnia liderka Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”, czyli sprawiedliwego społecznie i odpowiedzialnego środowiskowo biznesu społecznego, który łączy konsumentów z rolnikami promując lokalną, ekologiczną i sezonową żywność. Kooperatywa „Dobrze”, jako pierwsza kooperatywa w Polsce (2014r.) otworzyła własne sklepy społecznościowe, zarządzane przez jej członków (ponad 500 osób!). Nina inicjowała też zakładanie Ruchu Suwerenności Żywnościowej „Nyeleni” i Koalicji „Żywa Ziemia”. Jest współautorką projektu „Agro-Eko Lab”, skalowanego na całą Polskę programu edukacyjnego odnoszącego się do zagadnienia „krótkich łańcuchów dostaw”. Jest certyfikowanym coachem specjalizującym się w obszarze przywództwa i współpracy na rzecz zmiany społecznej. W ramach działalności szkoleniowej i trenerskiej prowadziła warsztaty między innymi z ekofeminizmu, ekonomii dóbr wspólnych i przedsiębiorczości społecznej. W 2021 dołączyła do zespołu CoopTech Hubu – pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych, w którym wspiera powstawanie nowych spółdzielni. Jest liderką hip-hopowego zespołu KOMPOST w którym rapuje i pisze teksty. W kwietniu znalazła się w rankingu 25 liderek zrównoważonego rozwoju w Polsce magazynu  Forbes Women.

Wspomniane w odcinku źródła:

Kooperatywa Dobrze

Park Slope Food Coop 

Smart Coop

Coop Tech Hub

Czy kooperatywy freelancerów mogą być szczepionką na kryzys (pracy)? – Debata

Equal Care Co-op

Kooperatywy platformowe: 

CoopTech Hub (Centrum Technologi Spółdzielczej)

Kluby w ramach CoopTech Hub

Wzorowa wieś Lisków

The Evergreen Cooperatives of Cleveland

Strona Niny

Jeżeli podoba Ci się ten podcast możesz mnie wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/zrownowazony_biznes