#028 CZY POTRZEBUJEMY NOWEJ ETYKI BIZNESU? | DR ROBERT SROKA, ROBERTSROKA.PL

Sezon 1
Sezon 1
#028 CZY POTRZEBUJEMY NOWEJ ETYKI BIZNESU? | DR ROBERT SROKA, ROBERTSROKA.PL
/

Ciekawe ile czasu w firmach poświęcanych jest na analizę słupków wzrostów i przychodów, a ile na refleksję nad tym jakie są skutki korzystania z ich usług czy produktów?

Bez uruchomionej w firmie refleksji etycznej niemożliwa wydaje się rozmowa o jej wpływie społecznym, wpływie środowiskowym, odpowiedzialności, zrównoważeniu czy nawet jej przyszłości.

Łańcuchy dostaw, nowe modele biznesowe, sztuczna inteligencja, zmiany klimatyczne, przemysł 4.0 i sztuczna inteligencja to tylko część megatrendów, które już teraz bardzo mocno wpływają na świat biznesu i rodzą nowe dylematy etyczne. 

W tym odcinku Robert Sroka w bardzo ciekawy sposób rysuje przed nami świat etyki biznesu. Dowiadujemy się z niego między innymi:

  • Czym tak w ogóle jest etyka biznesu? 
  • Dlaczego warto zadawać niełatwe pytania  i po co nam refleksja etyczna w firmie?
  • Kto powinien być jej właścicielem w firmie?
  • Jakie są te największe zmiany, trendy które nasuwać powinny wiele pytań etycznych w biznesie?
  • Kto jest nieodkrytym przywódcą współczesnej etyki?  
  • Jakie są dobre praktyki z zakresu etyki biznesu, które można wdrożyć?
  • Od jakich pytań dobrze zacząć swoją refleksję etyczną?

Ekspert odcinka Robert Sroka

Od 15 lat teoretycznie i praktycznie zajmuje się etyką biznesu, odpowiedzialnym inwestowaniem, compliance, ładem korporacyjnym i prawami człowieka. Robert to etyk biznesu, który łączy 3 światy –  naukę, biznes i administracją centralną. 

Od 2018 roku jest Dyrektorem ds. Odpowiedzialnego Inwestowania na Europę Środkową oraz rzecznikiem etyki w funduszu inwestycyjnym Abris Capital Partners. Współpracuje na stałe z Katedrą Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie Akademii Leona Koźmińskiego. Jestem członkiem Rady Centrum Etyki Technologii.

Doświadczenia zawodowe zdobywał pracując między innymi w EY w Zespole Zarządzania Ryzykiem Nadużyć oraz Zespole Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, analiz, raportów, przewodników i narzędzi dla biznesu, w tym książek „Nieodkryci przywódcy współczesnej etyki biznesu” oraz „Etyka i prawa człowieka w biznesie. W poszukiwaniu metody”.  

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt projektów doradczych  dla  rad nadzorczych i zarządów spółek oraz funduszów inwestycyjnych  we wdrażaniu programów etycznych, systemów antykorupcyjnych, strategii odpowiedzialnego biznesu, ESG i ładu korporacyjnego.

Pełne bio na stronie Roberta Sroki

Wspomniane w odcinku źródła:

Książka „Nieodkryci przywódcy współczesnej etyki biznesu”

Wsparcie rozwoju podcastu

Wesprzyj rozwój podcastu – jeżeli podoba Ci się ten podcast możesz mnie wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/zrownowazony_biznes lub kupić mi kawę na buycoffee.to/zrownowazony_biznes

Nie chcesz żeby ominął Cię odcinek? Śledź podcast na:

Instagramie | Facebooku | Twitterze | Linkedinie