#032 CZY I JAK MIERZYĆ ŚLAD WĘGLOWY W FIRMIE? | VIRGINIE LITTLE, LITTLE GREENFINITY

Zrównoważony Biznes Podcast
Zrównoważony Biznes Podcast
#032 CZY I JAK MIERZYĆ ŚLAD WĘGLOWY W FIRMIE? | VIRGINIE LITTLE, LITTLE GREENFINITY
/

Świat powinien o 50% zmniejszyć swój ślad węglowy do 2030 i to dotyczy zarówno wielkich firm jak, firm MŚP oraz nas indywidualnych osób – każdy z nas ma swój udział. Każdy może, przy odrobinie wysiłku, wpłynąć pozytywnie na swój łańcuch wartości czyli dostawców, klientów oraz system. W tym odcinku Virginie Little dzieli się z nami wiedzą, która będzie przede wszystkim cenna dla osób, które zaczynają myśleć o liczeniu emisji. Pytania na które znajdziecie odpowiedzi  w tym odcinku to:

  • Czy wszystkie firmy powinny mierzyć swój ślad węglowy? A co firmami usługowymi powszechnie uznanymi za “niskoemisyjne”?
  • Czym jest Zakres 1, Zakres 2 i Zakres 3 (słynny „Scope”)
  • Co składa się na emisje firmy?
  • Czy można samodzielnie policzyć swoje emisje?
  • CO₂e – co oznacza tutaj literka e?
  • Jakie powinny być kolejne kroki firmy w ramach mierzenia swojego śladu?

Gościni odcinka Virginie Little

Absolwentka studiów ekonomicznych i prawnych na Uniwersytecie w Bordeaux (Francja) oraz studiów podyplomowych w zakresie gospodarki odpadami w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie. Akredytowana audytorka śladu węglowego Bilan Carbone© przez Institut de Formation Carbone oraz Association Bilan Carbone. Certyfikowana animatorka warsztatów edukacyjnych Mozaika Klimatyczna (La Fresque du Climat) opracowanych na podstawie raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu przy ONZ (IPCC). W ramach założonej przez siebie firmy doradczej Little Greenfinity doradza firmom, jak ograniczyć negatywny wpływ działalności na środowisko i zmniejszyć ślad węglowy, oraz samorządom, jak przygotować i wdrożyć praktyki zrównoważonych miast i społeczności. Współtworzyła, razem z Fundacją alter eko, pierwsze w Polsce Targi Zero Waste (organizowane od 2017 roku). Jest autorką licznych programów szkoleniowych dla firm i samorządów, a także organizatorką wydarzeń edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców (od 3 do 103 lat). Od 2016 roku w prowadzonych przez nią warsztatach i szkoleniach wzięło udział blisko 2900 osób. Praktykuje na co dzień styl życia niskoemisyjny oraz zero waste. Pracuje w języku angielskim, polskim i francuskim.

Powiązane odcinki

#027 CELE I STRATEGIE KLIMATYCZNE POLSKICH FIRM – DIAGNOZA I NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

#007 POLACY A KRYZYS KLIMATYCZNY. TIPY DLA BIZNESU

 #004 GREENWASHING BIZNESU W OCZACH AKTYWISTÓW

#016 KLIMATYCZNE PARTNERSTWA – CZY WARTO?

Wsparcie rozwoju podcastu

Wesprzyj rozwój podcastu – jeżeli podoba Ci się ten podcast możesz mnie wesprzeć dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/zrownowazony_biznes lub kupić mi kawę na buycoffee.to/zrownowazony_biznes

Nie chcesz żeby ominął Cię odcinek? Śledź podcast na:

Instagramie | Facebooku | Twitterze | Linkedinie